Program

Thursday December 6th • Friday, December 7th  Saturday, December 8th  Films And Installations


THURSDAY, December 6th 

1:00 – 3:00 PARALLEL PANELS I

INDIGENOUS NATIONALISMS VS. INDIGENOUS COSMOPOLITANISMS? [Conference Room 1]
Katerina Teaiwa, Hinemoana Baker, José Benjamín Inuca Lechón & Tony Birch  

KNOWLEDGE PRODUCTION IN THE ARABIC SPEAKING REGION: MEDIA, NETWORKS & COUNTER-NARRATIVES [Conference Room 2]
Walid El-Houri, Sara Abou Ghazal & Dalia Othman 

3:I5 – 5:I5 PARALLEL PANELS 2

INDIGENOUS NATIONALISMS VS. INDIGENOUS COSMOPOLITANISMS? [Conference Room 1]
Dialogue Amongst Participants (in English/Spanish Simultaneous Interpreting)  

THE BODY AS A SITE OF PLEASURE & PAIN [Conference Room 2]
Isaiah Lopaz & Linda Gabriel (moderation by Anna von Rath & Sara Morais dos Santos Bruss) 

6:00 – 9:30 KEYNOTE I: BIG & SMALL [Auditorium]


STITCHES OF POWER, STITCHES OF SORROW, Performance by Patricia Kaersenhout 

Arjun Appadurai on PASSPORT
Michelle Wright AFROEUROPOLIS: MAPPING MINOR COSMOPOLITANISM IN THE BLACK DIASPORA
Sundar Sarukkai on EMPTY OBJECTS
Mario Bellatin EL PALITO DE LA JAULA DEL PÁJARO DE LA ABUELA+
Ananya Jahanara Kabir on MARACAS

↑ Back to the Top


FRIDAY, December 7th

11:00 – 1:00 GUIDED TOURS

11:00 – 12:00
Radiophonic Spaces

11:30 – 12:30
Installing the minor cosmos [Registration Desk]
with the artists Anaïs Héraud-Louisadat, Marina Camargo & Sikho Siyotula (with moderation by Irene Hilden)

 

1:00 – 3:00 PARALLEL PANELS 3

FILM, WOMEN’S WORK & LABOR ORGANIZING [Conference Room 1]
Vivian Price & Mary Jirmanus Saba (moderation and comment by Saima Akhtar, Clio Nicastro & Rosa Barotsi)   

OTHER EUROPES: PAST & FUTURE [Conference Room 2]
Ayşe Zarakol, Lucy Gasser, Regina Römhild (moderation and comment by Sebastian Conrad) 

BOOK LAUNCHES [Hirschfeld Bar]
I:00 – 2:00
NEVA AGAIN: HIP HOP ART, ACTIVISM AND EDUCATION IN POST-APARTHEID SOUTH AFRICA
Adam Haupt & Quentin Williams with Monishia Shoeman & Bradley Lodewyk

2:00-3:00
QUEER ANCIENT WAYS: A DECOLONIAL EXPLORATION
Zairong Xiang & Vincent Van Gerven Oei

3:30 – 5:30 PARALLEL PANELS 4

KOSMOS: SCIENCE FICTION, SOUND AND COSMOLOGY, RELIGION & ECOLOGY [Conference Room 1]
James Miller, James Burton & Noa Hegesh (moderation and comment by Sundar Sarukkai)   

TRANSLATION IS BETTER [Conference Room 2]
Delfina Cabrera, Julio Prieto & Susanne Zepp (in English and Spanish; moderation and comment by Jorge Estrada)

SPELL REEL [Lecture Hall]
Screening & Discussion with Director Filipa César 

6:00 – 7:00 CINE VIVO [Conference Room 1]

KAWABATA, THE TRANSVESTITE PHILOSOPHER & THE FISH
Mario Bellatin (reading by Rodrigo García Bonilla)

7:00 – 8:00 KEYNOTE 2 [Lecture Hall]

Kidlat Tahimik & Katrin De Guia NO LONGER TRAPPED IN THE ECHO CHAMBER OF HIS-MASTER’S-VOICE: LET THE SLAVE SPEAK!

8:15 – 10:30 SCREENING [Lecture Hall]
BALIKBAYAN #1 MEMORIES OF OVERDEVELOPMENT No.? (since 1979)
by Kidlat Tahimik  

8:30 – 9:30 READING [Hirschfeld Bar]

READING
by Tony Birch  

9:45 – 10:30 PERFORMANCE [Hirschfeld Bar] 

WHEN YOU DIED, THE CITY DIED WITH YOU – A MEDITATION ON LOVE, WAR, GENTRIFICATION & BERLIN
by Liad Hussein Kantorowicz  

10:30 LIVE MUSIC [Hirschfeld Bar] 

#INTHEKEYOFB
by Monishia Shoeman, Bradley Lodewyk & Adam Haupt

↑ Back to the Top


SATURDAY, December 8th

12:00 – 1:00 GUIDED TOURS

11:30 – 12:30
Installing the minor cosmos [Registration Desk]
with the artists Anaïs Héraud-Louisadat, Marina Camargo, Nathalie Anguezomo Mba Bikoro & Sikho Siyotula (with moderation by IreneHilden)

12:00 – 1:00 
Humanity at Work*
The Most Dangerous Game* 

1:00 – 3:00 PARALLEL PANELS 5 

FACING TROUBLE: (ANTI)QUEER COSMOPOLITANISMS [Conference Room 1]
Ingrid Hotz-Davies & Gero Bauer in dialogue with Miguel Vale De Almeida & Gloria Careaga 

ON DARK MATTER [Conference Room 2]
Mariya Nikolova, Sara Morais dos Santos Bruss, Sikho Siyotula, & Oduor Obura (with moderation and comment by Kathy-Ann Tan)

SURREALISMS FROM THE PERIPHERY, PERIPHERIES OF SURREALISM [Lecture Hall]
Huang Ya-Li & Tom Holert (with English/Chinese translation and moderation by Kimiko Suda)

3:30 – 5:30 PARALLEL PANELS 6

LITERATURES [Conference Room 1]
Jaye Austin Williams, Elnathan John, Rasha Chatta & Yvonne Owour (moderation and comment by Michelle Wright) 

ACROSS CURRENTS: BOOK LAUNCH WITH LECTURE [Conference Room 2]
“SĀMOAN YOUTH GANGS & THE TRANSOCEANIC WORLD – A COMMENTARY ON INDIGENEITY, POWER & RACE”
by Keith L. Camacho (moderation by Jens Temmen & Nicole Poppenhagen)

POLITICS OR ART? CURRENT PERSPECTIVES ON CHINESE INDEPENDENT ART [Lecture Hall]
Xu Ruotao in conversation with Dong Bingfeng

(in Chinese with English translation and moderation by Zairong Xiang) 

6:15 – 8:15 KEYNOTE 3: BEYOND OCULARCENTRISM [Conference Room 1]

Julian Henriques COSMOPOLITRICKS: STREET TECHNOLOGIES & WAYS-OF-KNOWING AS COSMOPOLITAN CRITIQUE
followed by a conversation with Marcus Boon

Ananya Jahanara Kabir MOVING TO ‘MUMBO JUMBO’: CUBA, DANCE & AFFILIATIVE AFROMODERNITY
followed by a dance performance and workshop by Francesca Negro & Yonel Castilla 

7:00 – 8:20 SCREENING AND DISCUSSION [Lecture Hall]

AN OPERA OF THE WORLD (2017)
followed by a discussion with the director Manthia Diawara and Dorothee Wenner

9:00  CLOSING PARTY [Hirschfeld Bar]

MINOR COSMOPOLITAN SOUND & DANCE
DJ lineup: DJ Ipek, DJ Hilwi, DJ Mista Wallizz   

 

*: guided tours only open to the speakers of the “minor cosmopolitan weekend” 

+: Spanish: The Perch of Grandmother’s Birdcage

↑ Back to the Top